Storage Space Direct od Thomas Krenn

Funkce Storage Spaces Direct (SSD) umožňuje v systému Windows Server 2016 sloučení lokálních nosičů dat uzlů klastru do jednoho virtuálního sdíleného datového úložiště a vyžaduje edici systému Windows Server 2016 Datacenter. Ten může ukládat často používaná data automaticky na disky SSD méně používaná na LUN v SAN/NAS nebo na běžný pevný disk. Může kombinovat různá datová úložiště, což výrazně zvyšuje jejich výkon.

Použití Storage Spaces Direct pro virtualizaci

Řešením Storage Spaces Direct konkuruje společnost Microsoft řešení VMware Virtual SAN.
 Úložiště virtuálních pevných disků virtuálních počítačů klastru Hyper-V často představují „jediný bod selhání“. Například při výpadku SAN nejsou k dispozici ani virtuální počítače. To se však nestane, pokud jsou součástí řešení Storage Spaces Direct, pokud se jejich pevné disky replikují ještě i na různé servery, a případně mezi několika datovými centry.

Nové funkce v systému Windows Server 2016

  • Container-Host

  • Nano Server
  • Storage Spaces Direct
  • Storage Replica

Plánování síťového adaptéru

Pro optimální připojení virtuálních počítačů a samotných serverů k síti by měly mít servery Hyper-V principiálně k dispozici dostatek adaptérů. Servery disponují dvěma vestavěnými síťovými adaptéry s rychlostí 1 Gbit/s. Mají-li se do serveru nainstalovat další adaptéry, musí mít hardware k dispozici volných slotů.

Ideální datové úložiště v klastru

Aby bylo možné lokální datové úložiště na bázi řešení Storage Spaces Direct zpřístupnit v síti, musí být nejprve k dispozici klastr. Ten slučuje jednotlivé servery do jednoho systému, ve kterém lze sdílet prostředky a datová úložiště. Řešení Storage Spaces Direct vyžaduje klastr s minimálně třemi hosty, v produkčním prostředí je smysluplné provozovat klastr s minimálně čtyřmi uzly.

Rozdělení dat v klastru

Na základě vytvořeného úložiště mohou administrátoři vytvářet logické svazky, které používají toto úložiště jako základ. Tyto svazky používají systém softwarově definovaného úložiště, který je založen na fondu úložiště. Veškerá data jsou trvale dostupná a online, takže uživatelé a serverové aplikace, které tyto svazky v systému Storage Spaces Direct používají, zůstávají stále dostupná.

Zajištění zabezpečení proti výpadku

Řešení Storage Spaces Direct je proti výpadku kompletního hosta standardně chráněno. Obecně tato metoda dokáže zvládnout i výpadek celého racku se servery, které jsou součástí řešení Storage Spaces Direct. Závisí to samozřejmě na konfiguraci i na počtu serverů, které jsou součástí klastru. Čím více uzlů je k dispozici, tím lépe budou data ve fondu rozdělena. Dojde-li k výpadku části fondu, nezpůsobí to žádnou ztrátu dat.

Funkce Storage Spaces Direct vyžaduje edici Datacenter

Všechny funkce podporuje pouze edice systému Windows Server 2016 Datacenter. V edici Standard není k dispozici ani funkce Storage Spaces Direct, ani funkce Storage Replica. V edici Standard nejsou k dispozici ani stíněné virtuální počítače.

Vyšší výkon

Pomocí funkce Storage Spaces Direct lze do jednoho fondu sloučit nejen běžné nosiče dat, ale za účelem získání většího úložného prostoru s vyšší rychlostí lze sdružit i různé technologie úložišť. Funkce Storage Spaces Direct automaticky využívá nejrychlejší nosiče dat jednotlivých uzlů klastru jako vyrovnávací paměť pro často používaná data.

 

Kompletní e-book „Storage Spaces Direct se systémem Windows Server 2016“ je k dispozici v češtině ke stažení.

Publikováno: 2017 08 03    |     Zpět na seznam aktualit
Přejete si zasílat náš NEWSLETTER? ANO, mám zájem

Dokument

PRO VÁS
popup

Uděluji souhlas s tím, aby společnost VUMS DataCom, s.r.o. se sídlem Lužná 591, 16000 Praha 6, IČ: 48585611, zapsána v obchodním rejstříku vedeném městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 17811, shromažďovala a zpracovávala v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. v platném znění, moje jméno a emailovou adresu a další poskytnuté osobní údaje, a to na dobu neurčitou do odvolání.


Souhlasím se zařazením do databáze za účelem nabízení výrobků, služeb a zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., a to na dobu neurčitou do odvolání.


Souhlasím se zasíláním newsletteru VUMS DataCom s informacemi, a to na dobu neurčitou do odvolání.