Technologický trend... Co přesně je CE 2.0?

Před krátkým časem v Los Angeles oznámil Bob Metcalfe, strůjce Ethernetu a poradní ředitel organizace Metro Ethernet Forum (MEF), uvedení standardu Carrier Ethernet 2.0 (CE 2.0). Co přesně je CE 2.0?
Technologie CE 1.0 zavedla standardizované ethernetové služby přes jedinou síť poskytovatele. CE 2.0 jde za tento rámec a přináší tři silné standardizované prvky – více tříd služeb (Multi-CoS), propojení a spravovatelnost – pro osm služeb: dvakrát každou z E-Line, E-LAN, E-Tree a E-Access. Navíc CE 2.0 přináší nově standardizované a silné prvky služby Multi-CoS s výkonnostními cíli, propojením a spravovatelností.
Kupříkladu správa selhání bude u služeb přenášených přes různé poskytovatele standardizovaná na úrovni, která nebyla v minulosti možná. To umožňuje rozčlenění selhání až na jednotlivá virtuální spojení.
CE 2.0 bude výhodněji podporovat cloudové služby a nabízet řešení budoucích potřeb velkým podnikům, malým i středním firmám, poskytovatelům zajišťujícím služby jednotlivcům i větším celkům a mobilním operátorům.
Efektivita služeb a diferenciace aplikací se přímo promítají do úspory nákladů a kvality poskytování vysoce výkonných aplikací. Podniky budou konečně schopny ověřit, že nabízené služby blízce odpovídají požadavkům na výkonnost a QoS jednotlivých aplikací a že společně naplňují její potřeby. To zajistí lepší podporu plánování sítě i lepší chápání toho, jak budou nové aplikace fungovat.
V případě menších a středně velkých podniků umožní Multi-CoS přístup k internetu a hostovaným službám prostřednictvím jediného spojení Carrier Ethernet, ovšem s vylepšenými dohodami SLA. Pro mobilní operátory a zajišťovatele přenosu zajistí Multi-CoS vyšší kvalitu služeb (QoS), nižší provozní náklady a větší možnosti dosažení zisku.
Navíc pokládá CE 2.0 základy pro dodatečnou efektivitu a úsporu nákladů mobilních operátorů tím, že implementuje výkonnostní cíle specifické pro podpůrnou síť, paketovou a síťovou synchronizaci, odolnost výkonu a správu selhání služby OAM. Očekává se, že to bude mít výrazný dopad na nadstavby 4G/LTE.
Jako člen MEF se společnost RAD Data Communications aktivně účastní tvorby a prosazování standardů MEF. Nová platforma agregace ethernetových služeb ETX-5300A této firmy je jedním z prvních zařízení na trhu, jež naplňuje nastupující specifikace 2.0.